Arslanpençesi (testere dişli)


Testere Dişli Aslan Pençesi Faydaları

Testere dişli aslan pençesi faydaları, bu bitkinin faydalarından yararlanmak için, raf ömrünün bir yıldan az olması gerekir. Fazla sıcak olmayan, nemli topraklarda ve gölgede yetişen bitki, ışığı sevmesine rağmen direkt güneş ışığından olumsuz etkilenir. Çok eski dönemlerden itibaren kadınların pek çok sorununa deva olmuş bir bitkidir. Ayrıca terleyen yapraklarıyla yağmur habercisi olarak bilinmektedir. Yaprakların üzerinde biriken terinin cildin tazelenmesinde ve canlanmasında da etkisi bulunmaktadır. Bu özellikle yazın ciltte oluşan çiller içinde etkilidir. Tarihten gelen testere dişli aslan pençesinin faydaları oldukça fazladır.

 

Çayırlarda ve ormanlarda doğal olarak yetişen bitki, gülgiller familyasına ait yabani bir bitkidir. Dayanıklı ve geniş köküyle, 50-60 cm boyunda çok yıllık otsu bitkinin içeriğinde tanen ve uçucu yağlar bulunur. Sarıdan yeşile giden çiçekleri, geniş yaprakları vardır. geçmişten beri bitkisel tedavi alanında etkin şekilde kullanılan şifalı bir bitkidir.

Testere dişli aslan pençesinin faydaları nelerdir?

Bu bitkinin sapları ve yaprakları kabızlık etkisi göstermeden ishale iyi gelmektedir. Çayı hazırlanarak içildiğinde bağırsaktaki perisaltik hareketleri yavaşlatır, bunların kontrol altında olmasını sağlar. Özellikle hareketli bağırsak sendromu hastalarının yakınmasını giderir.

Şeker hastalarında zor kapanan yaraların iyileştirilmesinde, ameliyat yaralarının hızlı kapanmasında etkili bir bitkidir.

Demire bağlı anemi sorunu olanlara haftada 5-6 defa çayı önerilmektedir.

Testere Dişli Aslan Pençesi Faydaları

Kadınların gebelik döneminde rahim kaslarını güçlendirdiğinden, düşük riskini azaltır. Gebeliğin ilk trimesterinden sonra düşük riski olan kadınların kurtarıcısıdır. Bitkinin çayı gebelikte ilk üç aydan sonra günde 1-2 defa içilerek kullanılır.

Doğada adeta kadınlar için yetişen bu bitkinin, kadının rahmine çok önemli yararları bulunmaktadır. Özellikle erken yaşta beklenmedik bir şekilde menopoza girme riski bulunan kadınlara tavsiye edilmektedir. Adet düzensizliği olan kadınlara, kadınlık hormonlarının düzenlenmesinde, rahimdeki miyomların sebep olduğu kanamaların kontrol altına alınmasında oldukça etkili bir bitkidir.

FSH hormonu yüksekliğinde kadınlara tavsiye edilir. Kadınların erken yaşlarında adet kanamasının 3. gününde yapılan tetkiklerde FSH hormonunda yükselme olursa, erken menopoz riski meydana gelebilir. Bu kadınlarda paniğe ve endişeye neden olur. Hormonal dengesizlikle birlikte adet düzensizlikleri gelişmeye başlar. Bu durumu yaşayan kadınlara testere dişli aslan pençesi kürü tavsiye edilir.

Ayrıca kadınların adet döneminde aşırı kan kayıplarına, adetlerin gereğinden uzun sürmesine engel olan bir bitkidir.

Kadınlarda genellikle endişe ve üzüntü gibi durumlar yaşandığında, adetler birkaç gün erken başlayabilir, stresli olunan dönemlerde ise adetler birkaç gün gecikebilir. Yani kadının ruh hali adet kanamalarının bile düzenlenmesinde etkili olur. Bu bitki kadınların ruh halinin düzeltilmesinde de etkilidir. Testere dişli aslan pençesinin kadınlara bu derece faydalı olmasının nedeni içeriğinde bulunan phlobaphen maddesidir.

Birçok ülkede bu şifalı bitkinin farklı sorunlarda kullanıldığı görülmektedir. Bunların arasında, İsviçre'de inme ve damar sertliği sorunlarında, Macaristan'da diüretik ve yara tedavisinde kullanılır. 

Bu etkilerinin dışında testere dişli aslan pençesinin döl yatağını kuvvetlendiren, yağ yakan, kas kayıplarına engel olan, meme, lenf ve prostat kanserini önleme ve tedavi etme, romatizmal ağrıların giderilmesi gibi önemli faydaları bulunmaktadır. Ancak diğer şifalı bitkiler gibi mutlaka bir uzmana danışılarak kullanılması tavsiye edilir.

 

 


Copyright © 2016 Prof Saraçoğlu İzmir - Anadolum Doğal Sağlık Ürünleri A.Ş. - Tüm Hakları Saklıdır.