Kötü Ağız Kokusu(Halitosis) ve Ağız Bakımı


Kötü Ağız Kokusu(Halitosis) ve Ağız Bakımı


Adaçayı
 

Ağız boşluğunda yerleşik bakteri artıkları, ölü bakteri florası sülfür bileşikleri açığa çıkarır. Sülfürlü bileşikler ağızda kötü kokuya yol açar. 

Oruç, diyet, ağız kuruluğu, açlık sonucu sıvı gıda eksikliğine bağlı olarak vücudumuzda yağ ve protein çözünmeye başlar. Bu metabolik süreç sonucu ortaya çıkan metabolitler ağız kokusu olarak yansır.

Akut-Kronik bademcik iltihabı, kronik sinüzit, kronik faranjit, burun polipleri diğer ağız&boğaz kökenli kötü koku sebepleridir. 

Mide ülseri, helikobakter pylori varlığı,

Her gün, ağız temizliği yapıldıktan sonra bir defa gargarasını yapmak ağızdaki bakterilere ve de ağız kokusuna karşı güçlü bir engelleyicidir. Normalde adaçayı gargarasını hazırlayıp lavabonuzdan eksik etmemeniz gerekir. Hazırlanan adaçayı gargarası üç gün bozulmadan lavabonuzun rafında durabilir.

Kür:
Yaklaşık bir su bardağı kaynamakta olan klorsuz suya bir tatlı kaşığı adaçayı atılır ve on dakika ağzı kapalı olarak kısık ateşte demlenir.Demleme süresi tamamlandıktan sonra bitki daha fazla suyunun içinde bekletilmez,mutlaka süzüp ayrılır.Günde iki-üç defa gargara yapılır.Ayrıca,beraberinde bir ay boyunca her gün bir çay bardağı adaçayı içilir.Hazırlanan gargara kırk sekiz saat bozulmadan banyo dolabınızda durabilir.

Her gün,ağız temizliği yapıldıktan sonra bir defa gargarasını yapmak ağızdaki bakterilere ve de ağız kokusuna karşı güçlü bir engelleyicidir.


Not: Hekiminizin verdiği ilaçlar varsa mutlaka kullanınız. Buradaki uygulamayı bir destekleyici olarak kullanınız. Öncelikle bilmeniz gereken nokta, kullanacağınız bitkiye karşı alerjinizin olup olmadığıdır. Bu konuda hekiminizin görüşünü alınız. Hekime gitmeden ve teşhis koydurmadan şikâyetiniz ne olursa olsun, bu bilgilerle kendi kendinizi tedavi etmeye kalkışmayınız. Buradaki bilgilerin kesinlikle bir hastalığı teşhis amacı yoktur.

Copyright © 2016 Prof Saraçoğlu İzmir - Anadolum Doğal Sağlık Ürünleri A.Ş. - Tüm Hakları Saklıdır.